Kiedy gałąź sosnowa złamie się lub drzewo zostanie uszkodzone to zaczyna z niego wyciekać żywica. Substancja ta jest naturalnym “opatrunkiem” dla drzewa. Żywica jest bardzo wartościową substancją i ma wiele zastosowań; jako klej, impregnat to obuwia lub łodzi, rozpałka, dodatek zapachowy do świec itp.

Natomiast do głównych leczniczych właściwości żywicy sosnowej należą własności antyseptyczne i antybakteryjne. Żywica sosnowa zawiera: olejki eteryczne (olejek sosnowy i terpentynowy), garbniki, flawonoidy, witaminę C, kwasy fenolowe…

Żywica sosnowa od dawna wykorzystywany była do leczenia wrzodów i oparzeń. Żywicę mieszano z tłuszczem zwierzęcym (smalcem) i woskiem pszczelim przygotowując z niej maść, która doskonale nadaje się do leczenia nie tylko oparzeń ale trudno gojących się ran.

Na drobne skaleczenia można nałożyć trochę samej żywicy, która nie tylko zabezpieczy ranę przed infekcjami ale także zadziała jak klej i zatamuje niewielkie krwawienie. Żywica z sosny jest naturalnym środkiem antyseptycznym i dezynfekującym, ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Sprawia to,  że może być stosowana bezpośrednio na rany lub owrzodzenia.

Maść z żywicy można stosować na ukąszenia owadów, stany zapalne skóry, przeziębienia oraz na bolące mięśnie i stawy. Z żywicy można także zrobić nalewkę.

Przepis na maść żywiczną:

  • 100g smalcu
  • 10g wosku pszczelego
  • 10-30g żywicy

lub

  • 100g oliwy z oliwek
  • 20g wosku pszczelego
  • 10-30g żywicy
  1. Składniki podgrzać w kąpieli wodnej aż do roztopienia się wosku i żywicy.
  2. Dokładnie wymieszać i przelać do słoiczka.
  3. Poczekać do zastygnięcia.

Pozyskiwanie żywicy

Na własny użytek żywicy najlepiej szukać na zranionych drzewach lub złamanych gałęziach.

Żywicowanie natomiast polega na nacięciu drzewa i zbieraniu spływającej żywicy (zazwyczaj raz na tydzień). Z dolnej części pnia usuwa się nadmiar kory, po czym specjalnym nożem wykonuje ukośne nacięcia przecinające kanały żywiczne, z których żywica spływa do naczynia. W Polsce żywicowanie drzew zakończyło się w roku 1993 r/ 1994r. ale w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku byliśmy żywiczną potęgą a z polskich lasów pozyskiwano około 22 tysiące ton żywicy sosnowej. Polską  żywicę zastąpiła żywica z Chin, Ukrainy i Brazylii.

Więcej informacji o żywicowaniu znajdziesz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywicowanie i tu: http://lesniczowka.blox.pl/2012/05/Zywica-z-naszych-borow.html

zywica-sosnowa-wlasciwosci-masc-zywiczna-na-oparzenia-odlezyny-rany-antybakteryjna-naturalnie-naturalni