Wpływ toksyn i zanieczyszczeń, gromadzonych miesiącami lub nawet latami, początkowo może być niedostrzegalny. Jednak na poziomie poszczególnych komórek jest on dostrzegalny od razu.
W początkowej fazie następuje ograniczenie funkcjonowania komórek. Wyobraź sobie wielki plac budowy, na którym robotnicy chodzą o kulach, mają połamane ręce i nogi lub mają niewygodne buty. Tak własnie wyglądają komórki w Twoim organizmie zanieczyszczone różnego rodzaju toksynami. Czy praca na takim placu budowy będzie przebiegała prawidłowo? Oczywiście, że nie.
To z kolei może powodować także brak energii. Jedna z podstawowych funkcji komórki produkuje komórek jest produkowanie energii (pod postacią ATP). Osłabione i zanieczyszczone komórki produkują tej energii mniej co powoduje osłabienie funkcjonowania całego organizmu.
Osłabiony i wycieńczony organizm jest coraz bardziej podatny na różnego rodzaju choroby. Choroby, podobnie jak bakterie, wirusy i grzyby, w naszym organizmie wywołują stany zapalne. Podobnie działają toksyny – wywołują stany zapalne. Takie długotrwałe stany zapalne powodują, że Twój układ odpornościowy jest w stanie ciągłej walki, co po dłuższym czasie go osłabia i wycieńcza.
To z kolei może powodować przedwczesne starzenie. Niemożność pozbycia się nadmiaru toksyn powoduje, że komórki i tkanki nie są wstanie się prawidłowo regenerować.
Kolejnym efektem zanieczyszczenia toksynami są różnego rodzaju braki i niedobory w naszym organizmie. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnych substancji odżywczych, witamin, minerałów, pierwiastków śladowych. Kiedy jest zanieczyszczony toksynami to potrzebuje ich więcej, a jednocześnie nie jest ich wstanie wchłaniać w odpowiednich ilościach (za sprawą toksyn). Powoduje to różnego rodzaju braki i niedobory – co odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.