Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Sok z brzozy składa się w większości z wody (ok 95% to woda) ale zawiera dużo bardzo łatwo przyswajalnych pierwiastków takich jak; magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B i kwasy organiczne i wiele innych. Jest to świetny napój uzupełniający braki w naszych organizmach, znakomity na wiosenne przesilenie i wspomagający oczyszczanie organizmu.

Jak smakuje sok z brzozy?

Swoim smakiem jakoś nie zachwyca; lekko słodkawy posmak bez jakiegoś wyraźnego i dominującego smaku. Można powiedzieć, że w smaku przypomina bardzo lekko posłodzoną wodę.

Kiedy należy upuszczać sok z brzozy?

Mimo iż jest dostępny w sklepach to jednak polecam sobie samemu upuścić prosto z drzewa. Proces pasteryzacji i pakowania sprawia, że taki sok traci część swoich dobroczynnych właściwości.

Najlepszym okresem jest początek wiosny. Moment kiedy nie ma już mrozów i przez kilka dni temperatura w ciągu dnia jest wyższa niż 10 stopni C. Najwięcej soku płynie zanim rozwiną się pąki z liśćmi.

Jak spuszczać sok z brzozy?

jak spuszczać sok z brzozy kiedy zbierac spuscic jak spuścić sok z brzozy pozyskiwanie naturalnie naturalni

Najprostsza metoda to ułamać końcówkę małej gałązki i do jej końca przywiązać (lub przykleić taśmą) butelkę. Tak przygotowaną butelkę można zostawić na kilka godzin lub nawet na cały dzień aż nazbiera się w niej sok.

Druga metoda wymaga trochę więcej wysiłku. W pniu należy zrobić niewielkie nacięcie (głębokości 2-3 cm). Można to zrobić przy pomocy noża, śrubokręta lub gwoździa i młotka, wiertła, itp. Do takiego otworu wkładamy małą rurkę (stalową, plastikową lub plastikowy wężyk) i podstawiamy butelkę.

Jak długo można przechowywać osokołe (sok z brzozy)?

Świeży sok dość szybko się psuje dlatego najlepiej go przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce, gdzie może postać kilka dni. W temperaturze pokojowej może popsuć się i skisnąć nawet w ciągu jednego dnia. Dlatego dobrze jest pić świeży sok, najlepiej prosto z drzewa 🙂

Czy to szkodzi drzewu?

Jeśli wybierzemy większe i grubsze drzewo i nie będziemy w jednym drzewie robić więcej niż 2 otwory, to drzewo na tym nie ucierpi. Po wyjęciu rurki rana się zabliźni.

Czy to jest legalne?

Mimo iż brzoza jest traktowana w lesie jak „chwast” to aby być w pełni zgodnym z prawem należy poprosić o zgodę miejscowego leśnika. Zazwyczaj nie robią oni problemów jeśli chcemy pozyskiwać sok z brzozy jedynie na własny użytek.

Art. 153 § 1. Kodeksu wykroczeń:
„Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”