Podobają Ci się treści na naszym blogu? Chcesz nas wesprzeć?

Możesz postawić nam kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

lub przekazać darowiznę przez paypal

Udary, oparzenia, uczulenia słoneczne, rak skóry itp. – jak tylko zbliża się lato to w mediach coraz głośniej o zagrożeniach ze strony słońca i negatywnych skutkach opalania. I jednocześnie pojawia się coraz więcej reklam balsamów, mleczek, mgiełek i kremów do opalania, czyli medialna panika i nakręcanie biznesów kosmetycznych „strasznym zagrożeniem” ze strony słońca. Mogłoby się wydawać, że sto lat temu ludzie nie mieli tego problemu; być może słońce nie świeciło albo nie opalało ludzi 🙂

Tymczasem zapamiętaj sobie, że Słońce to twój przyjaciel a nie wróg!

Słońce sprawia, że na naszej planecie kwitnie życie i dostarcza ono energii do życia wszystkim żywym organizmom na ziemi. To dzięki słońcu w naszej skórze produkowana jest witamina D (synteza skórna witaminy D pod wpływem promieniowania słonecznego UVB może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D).

Słońca nie należy się bać, ale należy pamiętać o zdrowym rozsądku :

Nigdy, ale to NIGDY nie używaj wszelakich mleczek, sprayów, kremów itp. Zawierają one ropopochodne substancje, które są bardzo szkodliwe dla skóry i mogą powodować wiele chorób i uczuleń, alergii i powikłań – a przypisywanym słońcu 🙂 Zresztą przeczytaj ich skład, jeśli wiesz co to są za substancje i nie boisz się ich nakładać na skórę to już Twoja sprawa.

Jeśli jest Ci za gorąco na słońcu, to schowaj się w cieniu.

Najlepsza pora na korzystanie ze słońca to czas po wschodzie słońca (do godziny lub dwóch) i przed zachodem (do godziny lub dwóch). Wtedy słońce nie grzeje tak mocno i można bez obaw korzystać z kąpieli słonecznych.

Pij dużo wody lub jedz soczyste owoce. W okresie letnim pamiętaj, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Naturalne (i skuteczne) filtry przeciwsłoneczne. Aby ochronić swoją skórę przed najsilniejszym działaniem słońca, posmaruj ją jedną z tych naturalnych substancji:

  • olej kokosowy
  • olej palmowy (czerwony – nierafinowany)
  • olej marchewkowy
  • olej z pestek malin (można go rozcieńczyć w innym oleju lub zrobić sobie krem)

Jeśli już zdarzy się, że przesadzisz z opalaniem, to na oparzenia słoneczne bardzo dobre są:

  • okłady z kwaśnego mleka i twarogu – to chyba najprostszy sposób na oparzenia słoneczne – nałóż bezpośrednio na skórę lub namocz szmatkę w kwaśnym mleku i przyłóż do oparzonych miejsc. Poczujesz ulgę a następnego dnia skutki poparzenia słonecznego będą znacznie mniejsze.
  • okłady z ubitego jajka – ubij jajko na pianę i rozprowadź na podrażnionej skórze
  • olej lniany – poparzoną słońcem skórę możesz także smarować olejem lnianym
  • lipa – kolejnym sposobem są kompresy z herbaty lipowej. Na szklankę gorącej wody wsyp łyżkę kwiatów lipy, poczekaj aż ostygnie i przemywaj oparzona skórę lub przykładaj kompresy.
  • ocet jabłkowy – na pół szklanki wody dodaj pół szklanki octu jabłkowego domowej roboty i przemywaj skórę lub rób okłady (od kilku do kilkunastu minut).

zdrowe opalanie naturalne filtry słoneczne sposoby na oparzenia słoneczne ochrona przed słońcem naturalnie naturalni