Żyjemy w czasach kiedy coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem lub telewizorem co często powoduje osłabienie i pogorszenie wzroku. Ponadto coraz częściej głośno się mówi o szkodliwości światła z tzw. żarówek energooszczędnych i nadal popularnych świetlówek (neonówek), które oświetlają większość biur i zakładów pracy. Więcej informacji o żarówkach znajdziesz w wielu miejscach w internecie np. tu: link1 , link2. W konsekwencji po pewnym czasie naturalne staje się noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Mówi się taka praca, takie czasy, tak już musi być – ale czy na pewno? Nie chcę tu rozpisywać się o wadach wzroku i tym co jest szkodliwe dla oczu, a zamiast tego podam kilka prostych sposobów na poprawienie wzroku. Być może te sposoby pozwolą tobie nawet uniknąć noszenia okularów.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że oczy to także mięśnie, które należy ćwiczyć, aby zachować ich sprawność. Jeżeli większość dnia spędzamy wpatrując się w ekrany komputerów i telewizorów to nie dziw się, że oczy przestają działać prawidłowo. To tak jakby całe życie jeździć samochodem i autobusem  a potem dziwić się, że po przejściu (lub przebiegnięciu) kilku kilometrów bolą nogi i brakuje tchu.

A oto kilka prostych ćwiczeń, które wykonywane systematycznie, pomogą Ci zrelaksować oczy i poprawić wzrok:

  • Zamknij oczy i spójrz na słońce, poruszaj głową aby doświetlić każdy zakamarek oka – możesz „patrzeć” w ten sposób na słońce przez kilka minut – pamiętaj aby nie patrzeć bezpośrednio na słońce z otwartymi oczami! Potem otwórz oczy i zobacz jak teraz wygląda świat dookoła Ciebie. Widzisz różnicę?
  • Zamknij oczy i zakryj je dodatkowo swoimi dłońmi – pozostań tak przez kilka minut. W ten sposób pozwalasz oczom odpocząć i zrelaksować się.
  • Spójrz na przedmiot oddalony od Ciebie (np. zegar na przeciwległej ścianie lub drzewo na horyzoncie) a potem na coś bliskiego (np. monitor, biurko lub własne dłonie). Powtarzaj to kilka razy ćwicząc mięśnie oczu i zdolność akomodacji oka.
  • Jadąc pociągiem, autobusem lub samochodem (ale nie jako kierowca 🙂 znajdź jakiś oddalony punkt. Nie ruszając głową śledź ten punkt aż zniknie z twojego pola widzenia.

Poniżej jest link do kolejnych dwóch ćwiczeń – pobierz plik pdf i wydrukuj pierwsze 2 strony.

>>KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ<<

Aha jeszcze jedno. Kiedy ostatnio siedziałeś przy ognisku? Pamiętasz jak wciągające, wręcz hipnotyzujące jest wpatrywanie się w płonący ogień? A czy wiesz, że takie wpatrywanie się w ognisko (lub płomień świecy) znakomicie relaksuje i pozwala odpocząć oczom?

 

Dla bardziej zainteresowanych polecam książkę „Samoleczenie wzroku metodą dr. Batesa” Bob Fingerbilda. Co prawda napisana jest ona w dość trudny sposób i trudno się ją czyta, ale zawiera podstawowe informacje i ćwiczenia o samoleczeniu wzroku.

samoleczenie-wzroku-metoda-dr-batesa-cwiczenia-mandala-medycyna-naturalna-naturalnie-naturalni-jak-wyleczyc