Od pewnego czasu zaczęłam stosować różne “techniki” mycia włosów. Do tej pory używałam tylko roztworu wody z sodą oczyszczoną, a płukałam wodą z octem z kombuczy lub jabłkowym. Jako, że mam bardzo cieniutkie włosy z natury, trochę chciałam je odżywić. Myślę, że po 9 miesiącach używania sody moje włosy przeszły już detoks od komercyjnych szamponów, więc zaczęłam stosować różnego rodzaju płukanki 🙂

naturalny ziolowy szampon do wlosow skladniki przepis jak zrobic skrzyp polny wlasciwosci zatosowanie rozmaryn szalwia naturalnienaturalni

Podstawowymi ziołami, które mieszam w zależności od upodobań są skrzyp polny (zawiera ogromne ilości krzemionki, selenu i cynku – najlepiej połączyć taką kurację z jednoczesnym piciem herbatki ze skrzypu polnego, rezultaty na włosach i paznokciach bardzo szybko), rozmaryn (lekko przyciemnia włosy) i szałwia lekarska (ma działanie antyseptyczne, zawiera dużo minerałów, również przyciemnia włosy). Jak widzicie na zdjęciu skrzyp polny zbieram sama (reszta jeszcze rośnie w ogródku 🙂 ).

Po 2 łyżki czubate każdego rodzaju ziół (skrzypu zawsze dają najwięcej) zalewam wodą i gotuję pod przykryciem około 15 minut. Jeżeli nie zapomnę, to gotuję to wszystko kilka godzin przed myciem włosów, bo odstany wywar jest mocniejszy. Ale zazwyczaj zapominam, więc tylko studzę i używam  od razu.

Taką płukanką polewamy włosy pomału masując skórę głowy, zostawiamy na włosach na kilka minut, a następnie spłukujemy. Ja na koniec z zamiłowania do łatwego rozczesywania polewam włosy wodą z octem jabłkowym (lub z kombuczy).

Jeżeli włosy nie przeszły jeszcze detoksu, proponuję stosować płukankę po wcześniejszym umyciu włosów (np. delikatnym roztworem wody z sodą).

W razie pytań piszcie, służę pomocą 🙂