Podobają Ci się treści na naszym blogu? Chcesz nas wesprzeć?

Możesz postawić nam kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

lub przekazać darowiznę przez paypal

Jak myślisz, co mają ze sobą wspólnego te wszystkie produkty? W powstawaniu ich wszystkich niezbędny był proces fermentacji. Piszę to ponieważ chcę uświadomić Tobie, że fermentowana żywność to nie tylko kiszona kapusta, kefir, piwo i wino. Fermentacja jest zjawiskiem bardzo powszechnym a „prawdziwa” żywność (czyli nie taka z wielkich fabryk i supermarketów) bardzo często zawiera fermentowane składniki.

Przyjrzyjmy się dokładniej tym produktom i roli fermentacji w ich powstawaniu.

Zacznijmy od kawy i kakao. Tu fermentacja jest używana do oddzielenia miąższu owoców od ziaren. Za sprawą fermentacji można łatwiej oddzielić nasiona, na których nam zależy. Taka obróbka przy pomocy bakterii fermentacyjnych wpływa także na smak i aromat. To właśnie dzięki obecności fermentacji w procesie produkcji ziarna kawy i kakao zawdzięczają swoje charakterystyczne właściwości.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku herbaty. Od czasu i warunków fermentacji zależy jaki rodzaj herbaty uzyskamy. Każdy rodzaj herbaty pochodzi z tej samej rodziny roślin (Camellia) a proces jej obróbki (z wykorzystaniem fermentacji) decyduje czy na końcu uzyskamy herbatę czarną, czerwoną, zieloną itp.

Parmezan to długo dojrzewający ser. Podczas leżakowania i dojrzewania (trwającego od kilku do kilkunastu miesięcy) bakterie zamieniają mleko w zupełnie nowy produkt czyli ser. Podczas dojrzewania zmienia się nie tylko konsystencja, ale także smak i aromat, z białka i tłuszczu mleka powstają bardziej skomplikowane związki. Proces ten sprawa, że parmezan ma tak charakterystyczny i głęboki smak i zapach. Podczas procesu fermentacji bakterie również rozkładają laktozę i kazeinę na całkiem nowe substancje, które są znacznie lepiej przyswajane przez człowieka, ale aby tego dokonać potrzebują czasu. Dlatego długo dojrzewające sery są znacznie zdrowsze i lepiej przyswajalne przez nasz układ pokarmowy.

A na koniec pierzga. Pierzga to połączenie pyłku kwiatowego, miodu i śliny pszczół. Podczas przebywania pierzgi w ulu dochodzi do jej fermentacji co znacznie zwiększa przyswajalność składników zawartych w niej składników. Pierzga to bogactwo witamin (A, z grupy B, C, PP, E, D, K), mikroelementów (magnez, żelazo, nikiel, cynk, selen, miedź, kobalt, chrom), makroelementów (potas, wapń, sód, fosfor, siarka, chlor) i enzymów (inwertaza, kataliza, pepsyna, trypsyna, lipaza, laktaza). Aby wzmocnić i zregenerować organizm warto zjadać łyżeczkę pierzgi każdego dnia.