Dobry sen to podstawa 🙂 w związku z tym warto również zadbać o miejsce, w którym śpimy.

Oprócz mycia podłóg, wycierania kurzy czy zmiany pościeli, trzeba raz na jakiś czas odświeżyć poduszki, kołdrę oraz materac, na którym śpimy.

Najlepszym momentem na pozbycie się bakterii oraz roztoczy z poduszek oraz kołdry jest zima i duże mrozy, wystarczy wtedy wywiesić pościel na 1-2 godziny, żeby pozbyć się żyjątek, które tam mieszkają. Jeżeli nie mamy możliwości, żeby wywiesić na przykład z powodu braku balkonu, spróbujmy poszukać w pobliżu np. trzepaka, płotu itp. a w ostateczności po prostu zostawmy otwarte okno w sypialni i po godzinie odwróćmy pościel na drugą stronę.

Pamiętajcie o tym, żeby absolutnie nie wywieszać pościeli w słoneczne i upalne dni, gdyż to idealne warunki do rozwoju bakterii i roztoczy oraz osiadania pyłków na pościeli, więc w przypadku alergików może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli chcemy wietrzyć pościel latem, należy to robić w chłodniejsze dni, najlepiej po ULEWIE, która trwała co najmniej pół godziny. Mały szybki deszczyk nic nam nie daje, gdyż tylko unosi pyłki i kurz, który znajduje się na ziemi.

Przejdźmy jednak do innych metod odświeżania i odkażania tego w czym śpimy 🙂

MATERAC

Zacznę od tego, że bardzo polecam nakładki na materace, które zaczepiane są na gumkę i dopiero na takie nakładki zakładamy prześcieradło, takie nakładki są dość cienkie i można je prać w pralce, dzięki czemu materac dłużej zachowuje świeżość.

Jeżeli jednak takiej nakładki nie mamy lub raz na kilka miesięcy chcemy ten materac odświeżyć, to polecam następujący zabieg odświeżający:

  1. Do słoika wsypujemy około szklankę sody oczyszczonej (w zależności od wielkości materaca), wkrapiamy tam 10 kropli olejku miętowego oraz 10 kropli olejku lawendowego. Mieszamy.
  2. W nakrętce od słoika robimy małe dziurki np. gwoździem , zakręcamy słoik i sypiemy równomiernie po całym materacu sodę (jeżeli nie mamy słoika z dziurkami można sypać po prostu ręką – z dziurkami jest wygodniej)
  3. Wcieramy dokładnie rozsypaną sodę w materac rękami lub szczotką i zostawiamy na kilka godzin lub cały dzień.
  4. Po kilku godzinach dokładnie odkurzamy materac.

Soda zabija bakterie oraz pochłania nieprzyjemne zapachy,  dodatkowo olejki eteryczne działają antybakteryjnie oraz pozostawiają przyjemny zapach na materacu.

Niektóre materace mają również ściągane powłoki, mimo, że ciężko je wyprać polecam chociaż raz na dwa lata ściągnąć i wymoczyć taką powłokę w wannie z wodą z dodatkiem szklanki boraksu oraz sody oczyszczonej.

PODUSZKI i KOŁDRA

Większość poduszek oraz kołdry nadają się do prania w pralkach. Pamiętajmy jednak, że piorąc w pralce nie wolno napchać zbyt dużej ilości np. poduszek, gdyż wypełnienie się pozbija i staną się niekształtne. Polecam do bębna wrzucić 2 piłeczki tenisowe, które w trakcie prania będą uniemożliwiały pozbijanie się wypełnienia. Jeżeli chodzi o temperaturę prania, to polecam 40 C. Jako, że nie jesteśmy zwolennikami prania w komercyjnych detergentach polecam mieszankę: soda kalcynowana, boraks i trochę nadwęglanu sodu. Taką mieszankę rozpuszczamy wcześniej w niewielkiej ilości ciepłej wody i wlewamy do bębna tuż przed uruchomieniem pralki.

Jeżeli chodzi o pierze, to najlepiej wkład po wyciągnięciu umieścić w specjalnych siateczkach do prania delikatnych tkanin i zamoczyć w misce z mydlinami na jakiś czas. Dokładnie wypłukać i powiesić do obcieknięcia – nie wyciskamy.

Mam też fajny sprawdzony sposób na szybkie odświeżenie i odkażenie pościeli w trakcie zmiany poszewek 🙂 Jedyne co nam potrzebne to: odkurzacz, duży worek naśmieci – taki, żeby zmieściły się do niego poduszki, kołdra (ważne, żeby nie był dziurawy) oraz olejki eteryczne np. lawendowy oraz z drzewka herbacianego.

Wrzucamy do worka poduszki, wkrapiamy kilka kropli dowolnego olejku eterycznego, wkładamy rurkę od odkurzacza do worka, zaciskamy szczelnie worek wokół rurki i uruchamiamy odkurzacz. Zasysamy w ten sposób całe powietrze z worka i z poduszek, tworząc próżnię, w ten sposób pozbywamy się kurzu, części naskórka, roztoczy, a olejek eteryczny działa dodatkowo antybakteryjnie. W ten sam sposób postępujemy z kołdrą oraz kocami i narzutami.

SPRAY DO DEZYNFEKCJI TKANIN

Jeżeli zależy nam, żeby szybko zdezynfekować materac, narzutę, sofę, zasłony itp. przyrządzamy sobie w atomizerze następującą mieszankę:

  • 1 szklanka wody destylowanej
  • 0,5 szklanki wódki
  • około 20 kropli olejku eterycznego, może być np. lawendowy, cytrynowy lub drzewko herbaciane

Wystarczy popsikać taką mieszanką tkaninę, oprócz tego, że ją zdezynfekujemy, to olejki eteryczne zadbają o przyjemny zapach w pomieszczeniu.

USUWANIE PLAM

Aby w razie potrzeby usunąć z materaca lub kołdry plamę bez potrzeby moczenia, wystarczy papkę z sody oczyszczonej oraz wody utlenionej nanieść na plamę i po kilkunastu minutach, jak wyschnie, zebrać ściereczką wyschniętą papkę, która powinna wchłonąć plamę.

 

Dobranoc 🙂 Pięknych snów życzymy 🙂 <3