Podobają Ci się treści na naszym blogu? Chcesz nas wesprzeć?

Możesz postawić nam kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

lub przekazać darowiznę przez paypal

Odkąd pamiętam to zazwyczaj piłem wodę prosto z kranu. Zazwyczaj bo czasami taka wodo była po prostu nie dobra – w zależności od ujęcia i stanu instalacji wodociągowej.  Kiedyś też wydawało mi się, że woda mineralna z butelki jest dobra i zdrowa i chętnie sięgałem po taką wodę kiedy nie miałem dostępu do dobrej kranówki. Zdałem sobie sprawę, że woda butelkowana już przez fakt że przebywa przez długi czas w plastikowym opakowaniu, jest po prostu niezdrowa. Jest tak ponieważ wiele substancji zawartych w plastikowej butelce dostaje się do wody, często są to substancje, które w naszym organizmie mogą działać podobnie jak hormony, zaburzając tym samym gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Poza tym nigdy nie mamy gwarancji co zawiera butelkowana woda. Dlatego od kilku lat po wodę z butelki sięgam bardzo sporadycznie.

Mam szczęście mieszkać w miejscu gdzie mamy bardzo dobrą wodę w wodociągach dlatego piję wodę prosto z kranu. Ale w różnych miejscach woda ma różną jakość, smak i trudno mieć gwarancję jej jakości. Mimo to jest bardzo prosty i skuteczny sposób na oczyszczenie wody w domowych warunkach bez potrzeby kupowania kosztownych filtrów i urządzeń.

Wystarczy do dużego naczynia (słoja lub butli) z wodą dodać trochę szungitu i kryształów górskich. Po kilku dniach woda taka będzie przypominała (w smaku i właściwościach) wodę źródlaną.

Co to jest szungit?

Szungit to rodzaj bezpostaciowego węgla kopalnego o najwyższej zawartości pierwiastka węgla (do 99% masy). Występuje w proterozoicznych osadach w okolicy miejscowości Szunga w Karelii w północno-zachodniej Rosji. (źródło: wikipedia.org)  A prościej mówiąc jest to bardzo stara odmiana węglę o bardzo silnych właściwościach pochłaniających i wiążących wszelkiego rodzaju; zanieczyszczenia, metale ciężkie, pestycydy, bakterie i drobnoustroje, itp.

Drugim składnikiem domowego filtra do wody jest kryształ górski – bezbarwny, przezroczysty kwarc (dwutlenek krzemu), stanowiący powszechny składnik wielu skał na Ziemi. Jest on  kamieniem o najsilniejszym działaniu oczyszczającym dlatego wrzucamy go do wody, dzięki czemu przywróci jej prawidłową strukturę (strukturyzuje wodę).

Jak oczyścić wodę przy pomocy szungitu i kryształu górskiego?

  • Do dużego naczynia (najlepiej szklanego) wlej wody z kranu.
  • Wrzuć do środka garść opłukanego szungitu i garść kryształów górskich.
  • Po 2-4 dniach woda nadaje się do picia – woda taka smakuje jak źródlana 🙂

Uwagi:

  • Podana ilość (orientacyjna) szungitu i kryształów górskich wystarczy na 4-6 litrowy pojemnik.
  • Szungit należy wymieniać na nowy po 3-6 miesiącach.
  • Kryształ górski nie wymaga wymiany i można cały czas używać tego samego.
  • Jeśli nie masz szungitu to możesz użyć węgla drzewnego aktywowanego, który także posiada podobne właściwości oczyszczające. Taki węgiel możesz kupić np. na stoiskach winiarskich i gorzelniczych (ponieważ jest stosowany do oczyszczania alkoholu).

Jak oczyścić wodę domowym sposobem przy pomocy szungitu i kryształu górskiego - Naturalnie Naturalni