Odkąd pamiętam to zazwyczaj piłem wodę prosto z kranu. Zazwyczaj bo czasami taka wodo była po prostu nie dobra – w zależności od ujęcia i stanu instalacji wodociągowej.  Kiedyś też wydawało mi się, że woda mineralna z butelki jest dobra i zdrowa i chętnie sięgałem po taką wodę kiedy nie miałem dostępu do dobrej kranówki. Zdałem sobie sprawę, że woda butelkowana już przez fakt że przebywa przez długi czas w plastikowym opakowaniu, jest po prostu niezdrowa. Jest tak ponieważ wiele substancji zawartych w plastikowej butelce dostaje się do wody, często są to substancje, które w naszym organizmie mogą działać podobnie jak hormony, zaburzając tym samym gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Poza tym nigdy nie mamy gwarancji co zawiera butelkowana woda. Dlatego od kilku lat po wodę z butelki sięgam bardzo sporadycznie.

Mam szczęście mieszkać w miejscu gdzie mamy bardzo dobrą wodę w wodociągach dlatego piję wodę prosto z kranu. Ale w różnych miejscach woda ma różną jakość, smak i trudno mieć gwarancję jej jakości. Mimo to jest bardzo prosty i skuteczny sposób na oczyszczenie wody w domowych warunkach bez potrzeby kupowania kosztownych filtrów i urządzeń.

Wystarczy do dużego naczynia (słoja lub butli) z wodą dodać trochę szungitu i kryształów górskich. Po kilku dniach woda taka będzie przypominała (w smaku i właściwościach) wodę źródlaną.

Co to jest szungit?

Szungit to rodzaj bezpostaciowego węgla kopalnego o najwyższej zawartości pierwiastka węgla (do 99% masy). Występuje w proterozoicznych osadach w okolicy miejscowości Szunga w Karelii w północno-zachodniej Rosji. (źródło: wikipedia.org)  A prościej mówiąc jest to bardzo stara odmiana węglę o bardzo silnych właściwościach pochłaniających i wiążących wszelkiego rodzaju; zanieczyszczenia, metale ciężkie, pestycydy, bakterie i drobnoustroje, itp.

Drugim składnikiem domowego filtra do wody jest kryształ górski – bezbarwny, przezroczysty kwarc (dwutlenek krzemu), stanowiący powszechny składnik wielu skał na Ziemi. Jest on  kamieniem o najsilniejszym działaniu oczyszczającym dlatego wrzucamy go do wody, dzięki czemu przywróci jej prawidłową strukturę (strukturyzuje wodę).

Jak oczyścić wodę przy pomocy szungitu i kryształu górskiego?

  • Do dużego naczynia (najlepiej szklanego) wlej wody z kranu.
  • Wrzuć do środka garść opłukanego szungitu i garść kryształów górskich.
  • Po 2-4 dniach woda nadaje się do picia – woda taka smakuje jak źródlana 🙂

Uwagi:

  • Podana ilość (orientacyjna) szungitu i kryształów górskich wystarczy na 4-6 litrowy pojemnik.
  • Szungit należy wymieniać na nowy po 3-6 miesiącach.
  • Kryształ górski nie wymaga wymiany i można cały czas używać tego samego.
  • Jeśli nie masz szungitu to możesz użyć węgla drzewnego aktywowanego, który także posiada podobne właściwości oczyszczające. Taki węgiel możesz kupić np. na stoiskach winiarskich i gorzelniczych (ponieważ jest stosowany do oczyszczania alkoholu).

Jak oczyścić wodę domowym sposobem przy pomocy szungitu i kryształu górskiego - Naturalnie Naturalni