O właściwościach octu jabłkowego słyszałam już bardzo dawno temu, ale chyba nie był to jeszcze mój czas na tego typu eksperymenty. Byłam za młoda i nie umiałam wykorzystywać w pełni wiedzy, którą miałam 🙂 Niby taki zwykły produkt, który mamy w kuchni (jak większość cudownych naturalnych substancji), a tyle dobrego można z niego wyciągnąć.

W Anglii ocet jabłkowy nazywany jest eliksirem życia. Jak sama nazwa wskazuje robiony jest z jabłek 🙂 Sposób na to jak zrobić samodzielnie ocet jabłkowy opiszę w najbliższym czasie. Dobroczynnych właściwości octu jabłkowego jest mnóstwo. Główną korzyścią przyjmowania regularnie przez pewien czas octu jabłkowego jest poprawa procesów trawiennych, a przy dłuższym stosowaniu (około 12tyg.) można zauważyć znaczną redukcję tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach brzucha), co ważne ocet jabłkowy hamuje wtórne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. To taka najbardziej poszukiwana w sieci korzyść ze stosowania octu jabłkowego 🙂 Nie zapominajmy jednak, że ma on całe mnóstwo innych niesamowitych właściwości.

Ocet jabłkowy można stosować zewnętrznie np. do płukania jamy ustnej (już nasze babcie leczyły nim pleśniawki) oraz gardła podczas stanów zapalnych, stosowany bezpośrednio na skórę leczy dolegliwości skórne, przydatny przy oparzeniach (rozcieńczony w wodzie do przemywania oparzeń), gdyż działa antyseptycznie, przeciwbólowo i zmniejsza ryzyko pojawienia sie blizn. Służy równiez do płukania włosów, gdyż zapobiega ich wypadaniu, przetłuszczaniu i nadaje włosom ładny połysk. Zapobiega również osadzaniu się kamienia nazębnego, kompres z octem jabłkowym likwiduje ból głowy, może być stosowany do różnego rodzaju okładów przy stanach zapalnych stawów, wcierany w skórę pomaga w leczeniu żylaków, likwiduje obrzęki nóg (moczyć stopy w wodzie z dodatkiem octu), pomaga leczyć zwichnięcia i skurcze mięśni.

Przyjmowany natomiast wewnętrznie oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, usuwa również toksyny z organizmu, pomaga zapobiegać miażdżycy, poprawia stan naczyń krwionośnych (pomocny w leczeniu żylaków), reguluje ciśnienie, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, poprawia koncentrację i dodaje energii, likwiduje zaparcia, leczy bóle stawów i reumatyzm, poprawia stan uzębienia, pomaga przy bezsenności, pobudza produkcję czerwonych krwinek, obniża gorączkę, hamuje rozwój infekcji.

Stosując wewnętrznie najlepiej pić 2-3 razy dziennie po około 2-3 łyżeczki octu jabłkowego organicznego rozpuszczone w wodzie. Można dla smaku dodać trochę miodu. Pierwszą porcję najlepiej przyjąć na czczo zaraz po przebudzeniu, a potem między posiłkami 🙂 Koszt takiego octu jabłkowego organicznego to około 13zł za 750ml (można kupić w sklepach zielarskich).

To i tak nie wszystko co ocet jabłkowy może zdziałać w naszym organiźmie, ale chyba wypisałam Wam te najistotniejsze według mnie korzyści.

Sama nigdy regularnie nie stosowałam octu jabłkowego, ale pisząc ten wpis postanowiłam zrobić sobie taką 3 miesięczną kurację i zobaczyć jakie będą widoczne efekty 🙂

A czy ktoś z Was stosował już przez dłuższy czas ocet jabłkowy? Może podzielicie się Waszymi doświadczeniami, to bardzo motywuje innych do tego, aby tez spróbować 🙂 Zapraszam więc do komentowania 🙂

>>Dowiedz się jak samemu zrobić ocet jabłkowy<<