Podobają Ci się treści na naszym blogu? Chcesz nas wesprzeć?

Możesz postawić nam kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

lub przekazać darowiznę przez paypal

Zastanawia mnie dlaczego daliśmy sobie wmówić (jako społeczeństwo), że przed słońcem trzeba się chronić i stosować kremy z filtrami, aby uchronić się przed nowotworami skóry. Tak naprawdę najbardziej możesz sobie zaszkodzić nakładając na skórę wszelkiego rodzaju komercyjne, kremy, balsamy i filtry przeciwsłoneczne – popatrz na ich skład – czy na pewno chcesz mieć to wszystko na skórze?? Prawda jest taka, że takie specyfiki są najbardziej szkodliwe i mogą powodować niebezpieczne nowotwory skóry.

Słońce daje nam ciepło i życie więc dlaczego mamy się go obawiać? Wystarczy, że z rozwagą i szacunkiem będziemy podchodzić do słonecznych kąpieli 🙂

Słońce to Twój przyjaciel, a nie wróg!

BHP słonecznych kąpieli.

Myśl.

Ubranie jest najlepszą ochroną przeciwsłoneczną, dlatego podczas największych upałów nałóż na siebie coś przewiewnego w jasnych kolorach.

Najlepszą porą, kiedy bez obaw możesz przebywać na słońcu to zaraz po wschodzie i przed zachodem słońca.

Włącz zdrowy rozsądek, kiedy jest Ci za gorąco, to schowaj się do cienia, a nie nakładaj na siebie kolejnej warstwy kremu do opalania.

Odżywiaj się.

Jedząc pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze i antyoksydanty sprawisz, że skóra będzie bardziej odporna na działanie promieni słonecznych.

Jedz dużo: orzechów, nasion, oleju kokosowego, awokado, oraz warzyw i owoców o ciemnym kolorze, które zawierają dużo przeciwutleniaczy.

Pij wodę.

Nawodnij swoje ciało aby łatwiej radziło sobie z upałem. Pij dużo wody i jedz soczyste warzywa i owoce.

Możesz dodać do wody szczyptę soli himalajskiej, żeby szybciej nawodnić organizm.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne.

Wcale nie potrzebujesz chemicznych filtrów UV. W przyrodzie jest wiele całkowicie naturalnych substancji chroniących przed oparzeniami słonecznymi.

Oleje palmowe – wszystkie oleje palmowe (olej kokosowy 2-4 SPF, olej palmowy, masło shea 3-6 SPF) posiadają naturalne filtry przeciwsłoneczne, blokują około 20% promieni słonecznych. Wystarczy posmarować nimi ciało przed wyjściem na słońce.

Oleje – będące wyciągiem z roślin mają bardzo wiele dobroczynnych właściwości, bardzo wiele z nich znakomicie działa jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Poniżej znajdziesz kilka olejów o najsilniejszym działaniu przeciwsłonecznym:

olej z pestek malin – 28-50 SPF

olej marchewkowy – 38-40 SPF

olej z kiełków pszenicy – 20 SPF

olej sojowy – 10 SPF

oliwa z oliwek – 2-8 SPF

olej awokado – 4-15 SPF

olej macadamia – 6 SPF

olej ze słodkich migdałowy – 5 SPF

Zrób Sobie Krem!

Zrób własny krem ochronny z wybranych olejów.

Przepis na krem na dzień >>

Przepis na krem na noc >>

Co to jest SPF?

SPF to stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Wskaźnik ten mówi, o ile dłużej można przebywać na słońcu z warstwą ochronną do momentu wystąpienia poparzeń, w porównaniu do czasu bez warstwy ochronnej. Czas bezpiecznego przebywania na słońcu zależy nie tylko od użytego filtra, ale także od rodzaju skóry i intensywności promieni słonecznych.