Zastanawia mnie dlaczego daliśmy sobie wmówić (jako społeczeństwo), że przed słońcem trzeba się chronić i stosować kremy z filtrami, aby uchronić się przed nowotworami skóry. Tak naprawdę najbardziej możesz sobie zaszkodzić nakładając na skórę wszelkiego rodzaju komercyjne, kremy, balsamy i filtry przeciwsłoneczne – popatrz na ich skład – czy na pewno chcesz mieć to wszystko na skórze?? Prawda jest taka, że takie specyfiki są najbardziej szkodliwe i mogą powodować niebezpieczne nowotwory skóry.

Słońce daje nam ciepło i życie więc dlaczego mamy się go obawiać? Wystarczy, że z rozwagą i szacunkiem będziemy podchodzić do słonecznych kąpieli 🙂

Słońce to Twój przyjaciel, a nie wróg!

BHP słonecznych kąpieli.

Myśl.

Ubranie jest najlepszą ochroną przeciwsłoneczną, dlatego podczas największych upałów nałóż na siebie coś przewiewnego w jasnych kolorach.

Najlepszą porą, kiedy bez obaw możesz przebywać na słońcu to zaraz po wschodzie i przed zachodem słońca.

Włącz zdrowy rozsądek, kiedy jest Ci za gorąco, to schowaj się do cienia, a nie nakładaj na siebie kolejnej warstwy kremu do opalania.

Odżywiaj się.

Jedząc pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze i antyoksydanty sprawisz, że skóra będzie bardziej odporna na działanie promieni słonecznych.

Jedz dużo: orzechów, nasion, oleju kokosowego, awokado, oraz warzyw i owoców o ciemnym kolorze, które zawierają dużo przeciwutleniaczy.

Pij wodę.

Nawodnij swoje ciało aby łatwiej radziło sobie z upałem. Pij dużo wody i jedz soczyste warzywa i owoce.

Możesz dodać do wody szczyptę soli himalajskiej, żeby szybciej nawodnić organizm.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne.

Wcale nie potrzebujesz chemicznych filtrów UV. W przyrodzie jest wiele całkowicie naturalnych substancji chroniących przed oparzeniami słonecznymi.

Oleje palmowe – wszystkie oleje palmowe (olej kokosowy 2-4 SPF, olej palmowy, masło shea 3-6 SPF) posiadają naturalne filtry przeciwsłoneczne, blokują około 20% promieni słonecznych. Wystarczy posmarować nimi ciało przed wyjściem na słońce.

Oleje – będące wyciągiem z roślin mają bardzo wiele dobroczynnych właściwości, bardzo wiele z nich znakomicie działa jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Poniżej znajdziesz kilka olejów o najsilniejszym działaniu przeciwsłonecznym:

olej z pestek malin – 28-50 SPF

olej marchewkowy – 38-40 SPF

olej z kiełków pszenicy – 20 SPF

olej sojowy – 10 SPF

oliwa z oliwek – 2-8 SPF

olej awokado – 4-15 SPF

olej macadamia – 6 SPF

olej ze słodkich migdałowy – 5 SPF

Zrób Sobie Krem!

Zrób własny krem ochronny z wybranych olejów.

Przepis na krem na dzień >>

Przepis na krem na noc >>

Co to jest SPF?

SPF to stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Wskaźnik ten mówi, o ile dłużej można przebywać na słońcu z warstwą ochronną do momentu wystąpienia poparzeń, w porównaniu do czasu bez warstwy ochronnej. Czas bezpiecznego przebywania na słońcu zależy nie tylko od użytego filtra, ale także od rodzaju skóry i intensywności promieni słonecznych.