Dziś może napiszę Wam conieco o mące. My w domu w ogóle nie używamy białej mąki. Ta biała mąka, którą znacie, to chemicznie zmieniona i zubożona mąka, która zawiera 1% wartości odżywczych prawdziwej mąki. To po pierwsze. A po drugie pszenica, z której robina jest mąka (i inne produkty m.in. makarony, ciastka, pieczywo), to najbardzie zmodyfikowane (zaraz obok kukurydzy) ziarno na świecie. „To jest teraz duża kilkudziesięciocentymetrowa, roślina, stworzona w wyniku badań genetycznych z lat 60 i 70 ubiegłego wieku,” mówi William Davis. „W tego typu roślinach jest wiele składników, których kiedyś po prostu nie było w pszenicy”. W większym streszczeniu o tematyce książki Williama Davisa możecie przeczytać np.  tutaj.

Ziarno zboża składa się z łupiny i środka. Łupina jest najcenniejsza i w niej znajdują się wszystkie witaminy i inne wartościowe składniki. W masowej produkcji mąki odrzuca się łupinę, gdyż szybciej sie psuje, zostawia się tylko środek ziarna, który jest chemicznie wybielany i czyszczony… Czyli biała mąka dostarcza Twojemu organizmowi tylko kolejną dawkę chemicznych składników, które niszczą go od środka.

Dlatego jeżeli już używamy mąki, bądź produktów na bazie mąki, powinniśmy używać pełnoziarnistych mąk i produktów. Produktami pełnoziarnistymi będą mąki z pełnego przemiału oraz wytworzone z tych mąk produkty. Grube kasze (pęczak, gryczana, jaglana) powstałe z pełnego i nieoczyszczonego z okrywy ziarna. Również płatki zbożowe powstałe przez zgniecenie pełnego ziarna (owsiane, jęczmienne, żytnie, otręby).

My używamy również mąki kokosowej, ryżowej, orzechowej – to typowo bezglutenowe mąki 🙂 Zachęcam do zdrowego eksperymentowania w kuchi i zastąpienia mąkami pełnoziarnistymi oraz bezglutenowymi zwykłej białej „mąki”.