Szampon do włosów, których wcześniej miałam na półce w łazience kilka do wyboru, to następna rzecz, którą postanowiłam zastąpić czymś naturalnym. Powinnam wcześniej zarabiać jako tester szamponów, bo przez moje włosy przewinęły się ich setki rodzajów. Mam może i dużo włosów, ale są bardzo cienkie przez co robiło się z nich “siano”, a zaledwie następnego dnia nie nadawały się już do tego, żeby pokazać się na ulicy, bo takie były przetłuszczone. Doszło do tego, że musiałam mieć ich kilka, bo moje włosy przyzwyczajały się do szamponu i co tydzień myłam innym. Nie mogłam zastosować żadnych odżywek, bo efekt przetłuszczenia był wtedy widoczny już zaraz po umyciu… Włosy to był dla mnie koszmar. Na dodatek coraz więcej ich zostawało na szczotce. To przecież nie było normalne. Czy jako dziecko mieliście jakieś problemy z włosami? z przetłuszczaniem? Ja wręcz przeciwnie, ale z wiekiem problem się zaczął.

Po udanych eksperymentach z pastą do zębów i antyperspirantem postanowiłam spróbować krok dalej. Skoro te wszystkie parabeny i sls  są w kosmetykach, których używamy, to nic dziwnego, że używając szamponów włosy są w coraz gorszym stanie.

Ja od razu rozpoczęłam swoją przygodę od sody oczyszczonej, zaczęłam szukać w internecie różnych sposobów, aż znowu znalazłam najprostszy… Wyczytałam gdzieś, żeby na szklankę wody wsypać łyżkę sody oczyszczonej i tak proporcjonalnie, jeżeli potrzebujemy więcej takiego “szamponu” (tzn. dwie szklanki wody + dwie łyżki sody,… itd.). Włosy należy zmoczyć porządnie zwykłą wodą, aż uznamy, że są wystarczająco mokre. Następnie bierzemy nasze naczynie z gotowym “szamponem” i polewamy pomału i dokładnie włosy jednocześnie wcierając go nie tylko we włosy, ale również w skórę głowy. Kiedy już zużyjemy całą mieszankę, zostawiamy ją na chwilkę na włosach, a w tym czasie robimy szybciutko kolejną miksturę, czyli odżywkę 🙂 Taka odżywka to nic innego jak dwie łyżki octu jabłkowego zmieszane z dwoma szklankami wody – o wspaniałych właściwościach octu jabłkowego napiszę w jednym z kolejnych wpisów. Spłukujemy pod bieżącą wodą dokładnie włosy, żeby wypłukać sodę. Następnie na sam koniec polewamy “odżywką”  włosy na całej długości. Jest to niezbędne, gdyż soda otwiera łuski włosa i tak pozostawione włosy mogą się bardzo plątać i są bardzo przesuszone. Ocet jabłkowy zamyka łuskę włosa przez co jest gładki i łatwiej się rozczesuje. Tak potraktowanych włosów odżywką z octu jabłkowego nie spłukujemy. Zapach octu po pewnym czasie znika, a w przypadku wysuszenia włosów suszarką znika pod wpływem ciepła natychmiast.

Najlepiej używać octu jabłkowego, który robimy sami >>>> PRZEPIS

Czy Wy stosowaliście może jakieś inne naturalne sposoby mycia włosów? Może jakieś ciekawe przepisy na szampony macie? Kto wie może kiedyś jakiś przetestuję 🙂 Podzielcie się z nami swoimi opiniami.

Moje nowe doświadczenia z myciem włosów >>> tutaj <<<.

A tu ciekawy artykuł : http://wizaz.pl/Fryzury/Stylizacja-i-pielegnacja/Nie-myje-wlosow