Podobają Ci się treści na naszym blogu? Chcesz nas wesprzeć?

Możesz postawić nam kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

lub przekazać darowiznę przez paypal

Dziś będziemy robić tzw. szare mydło, które jest jednym z podstawowych składników domowych środków czyszczących, które niebawem będziemy robić 🙂 Będzie to nasza baza do proszku do prania, płynu do mycia naczyń, mydła w płynie, szamponu, żelu pod prysznic itp.

Do przygotowania takiego mydła będzie nam potrzebne:

1000 g oleju roślinnego (rzepakowego lub słonecznikowego)

135 gram sody kaustycznej (ani grama więcej!!!)

330 gram wody

30 kropli olejku cytrynowego (opcjonalnie)

Zanim przystąpisz do produkcji mydła ubierz się w coś co będzie przykrywało całe Twoje ciało tzn. bluzę z długim rękawem, rękawiczki, okulary ochronne. Soda kaustyczna, czyli wodorotlenek sodu w połączeniu z wodą wytwarza ogromne ilości ciepła i tworzy silnie żrący ług sodowy, dlatego najlepiej dmuchać na zimne (w tym przypadku ciepłe:) ) i zabezpieczyć odpowiednio swoje ciało. W połączeniu roztworu sody z tłuszczem dochodzi do tzw. zmydlania i to właśnie mamy zamiar zrobić 🙂

Jeżeli już jesteśmy ubrani, to odmierzamy odpowiednie ilości składników powyżej. Olej roślinny wlewamy do naczynia, umieszczamy je w kąpieli wodnej w większym garnku i podgrzewamy. W czasie, kiedy olej będzie się podgrzewał, zabieramy się za sodę. Do szklanego naczynia, może to być miska, słoik itp. wlewamy wodę i wsypujemy do niej ostrożnie sodę kaustyczną. (PAMIĘTAJ!!! zawsze dodawaj sodę do wody, nigdy na odwrót!!! Najlepiej robić to przy otwartym oknie) Mieszamy, żeby ładnie się rozpuściła i po chwili, kiedy olej już będzie ciepły, dodajemy pomału roztwór sody do oleju, ciągle mieszając. Uważaj naczynie z sodą może być bardzo gorące.

Kiedy wszystko ładnie się połączy, bierzemy mikser i miksujemy naszą miksturę około 10-15 minut, aż trochę zgęstnieje. Po tym czasie zostawiamy na małym ogniu w tej kąpieli wodnej i przykrywamy. Podgrzewamy nasze mydełko przez około 45 minut mieszając co 10-15 minut i sprawdzając konsystencję. Następnie dodajemy według uznania olejku cytrynowego (może być inny albo wcale) i przelewamy do foremki. Pozostawiamy tak do całkowitego wystygnięcia i stwardnienia (ja zostawiam do następnego dnia).

Po wyjęciu z foremki kroimy mydełko na dowolnej wielkości kostki. Wykładamy na papier do pieczenia i około 3-4 dni jeszcze czekamy, aż mydło pozbędzie się właściwości żrących. Jeżeli mamy papierki lakmusowe, to można sprawdzić odczyn ph, powinien być między 7 – 10, wtedy mydła można używać. Taki odczyn może być już po 24 godzinach, ale ja nie zawsze mam papierki lakmusowe, więc wolę poczekać dłużej i mieć pewność, że mydełko już się „przegryzło” 🙂

Tak przechowywać szczelnie zamknięte możemy je ponad rok 🙂

W naszym sklepiku dostępny poradnik >>> „Zrób sobie mydło”<<<, w którym krok po kroku nauczysz się domowej produkcji 😉

jak zrobic mydlo przepis skladniki bialy jelen szare mydło naturane gdzie kupic naturalnienaturalni