Maść to bardzo proste i skuteczne lekarstwo na różnego rodzaju schorzenia. Jej konsystencja sprawia, że w porównaniu do olejków łatwiej ją nanieść w wybrane miejsce na ciele i dłużej się na nim utrzymuje. Nośnikiem substancji leczniczej w maści jest olej, który często także dodatkowo wzmacnia jej działanie. Drugim podstawowym składnikiem jest wosk pszczeli, który poza swoimi właściwościami leczniczymi i ochronnymi, utwardza maść nadając jej półpłynna konsystencję.

2 etapy produkcji maści:

Macerat – czyli przeniesienie leczniczych właściwości ziół do oleju. Proces ten wymaga sporo czasu (do kilku tygodni) ale kolejny etap zajmie tylko kilka minut. Macerat możesz wykonać na dwoma metodami:

  • Metoda solarna – wysuszone zioła włóż do czystego słoika i zalej olejem tak aby żadne fragmenty roślin nie wystawały z oleju. Słoik szczelnie zakręć i umieść w ciepłym i ciemnym miejscu (np. w szafce). Raz lub dwa razy dziennie wstrząsaj słoikiem aby wymieszać jego zawartość. Po 2-6 tygodniach odcedź zioła przez gęstą gazę i macerat jest gotowy.
  • W przypadku metody solarnej trzeba się liczyć, że olej może szybciej zjełczeć – promienie słoneczne przyspiesza jełczenie oleju. Dlatego jeśli mamy czas to najlepiej nastaw na macerat umieścić w ciemnym miejscu. Macerowania będzie trwało nieco więcej czasu, ale olej będzie dłużej przydatny.
  • Metoda ekspresowa – polega na podgrzewaniu ziół zalanych olejem aby szybciej przekazały swoje właściwości do oleju. W tym celu na do garnka z wodą włóż ściereczkę. Na ściereczce postaw naczynie (mniejszy garnek lub słoik) z ziołami i olejem. Na małym płomieniu i powoli podgrzej całą wodę tak aby olej osiągnął temperaturę 40-60 stopni C. Poczekaj aż olej przestygnie a następnie powtórz podgrzewanie jeszcze 2-3 razy. Na koniec odcedź zioła od oleju.

Do zrobienia maceratu można użyć dowolnego oleju – najlepiej dobrej jakości tłoczonego na zimno.

jak zrobic masc macerat przepis DIY antybakteryjna antybiotyk naturalnie naturalni skladniki

Zamiana oleju w maść – utwardzanie przy pomocy wosku pszczelego. To przygotowanego wcześniej maceratu dodaj wosku pszczelego. Podgrzej powoli aż do rozpuszczenia wosku i dokładnie wymieszaj. Przelej do pojemniczków i poczekaj aż zastygnie.

Konsystencję maści możesz zmieniać dodając różne ilości wosku. Orientacyjna proporcja wagowa to 1 cześć wosku na 8 części oleju.

Do przestudzonej (ale jeszcze nie zastygłej) maści możesz dodać kilka kropelek naturalnego olejku, który nada jej zapach i dodatkowe właściwości.

Do maści można używać różnego rodzaju roślin i ziół. Można je mieszać lub robić maść z tylko jednego. Poniżej przykładowe zioła jakie możesz użyć do zrobienia maści.

Kwiat arniki pomaga w leczeniu urazów, siniaki i otarć.

Kwiat nagietka – ma szerokie właściwości lecznicze przydatne do leczenia podrażnień i chorób skóry, w tym ran, ukąszeń owadów, wysypek, zadrapań, otarć, skaleczeń, i wiele innych. Nadaje się dla dzieci i niemowląt.

Pieprz cayennema działanie rozgrzewające łagodzi bóle mięśni i  swędzenie.

Rumianek – niewielkie otarcia, skaleczenia, zadrapania i drobne rany.

Imbir -działa rozgrzewająco, łagodzi bóle mięśni.

Żywokost( liście korzeń) –  łagodzi ból, obrzęk, przyspiesza gojenie mięśni, chrząstek i kości.

 

Co jakiś czas robimy dla siebie różne maści ,a że nie opłaca się robić małych ilości to zazwyczaj nam zostaje kilka słoiczków. Maści możesz kupić w naszym sklepiku >> Kliknij TU <<