Dziś będzie o kilku prostych sposobach na odświeżenie i oczyszczenie domu, w sytuacji kiedy nie można otworzyć okna. Ostatnio to dość częste ze względu na wszechobecny smog.

Mamy dla Was kilka sposobów, które są proste i efektywne 🙂

OLEJKI ETERYCZNE

Pierwszą rzeczą są dobrze wszystkim znane olejki eteryczne. Zanim przejdę do sposobów przypominam, że używamy TYLKO naturalnych olejków eterycznych (wszelkie sztuczne kompozycje zapachowe są chemiczne i niezdrowe).

Na początek wymienię zastosowania olejków, wtedy wiadomo w jakiej sytuacji, który wybrać 🙂

Olejki odkażające powietrze: goździkowy, anyżowy, drzewo herbaciane
Olejki przeciwwirusowe, antybakteryjne: eukaliptusowy, drzewo herbaciane, lawendowy, z trawy cytrynowej, pomarańczowy, miętowy, rozmarynowy
Olejki odświeżające: pomarańczowy, grapefruitowy, cytrynowy, bergamotka – wszystkie cytrusowe
Olejki pomagające w sprzątaniu: cytrynowy, grejpfrutowy, pomarańczowy, eukaliptusowy- świetnie wiąże tłuszcz

Z dodatkiem tych olejków robimy bardzo prosto odświeżacz powietrza.

Potrzebujesz:
1 łyżeczkę wódki lub spirytusu
około 30 kropli olejku eterycznego np. lawendowego lub 15 kropli lawendowego i 15 bergamotki
1 szklankę wody
Wymieszaj wszystkie składniki razem w butelce ze spryskiwaczem. Stosuje się go psikając zawartość w powietrze. Przed użyciem należy wstrząsnąć. Pamiętaj, aby strumień z odświeżaczem nie był skierowany na drewno, czy też tkaniny.

Alkohol jest tutaj nośnikiem dla olejków, które dzięki niemu utrzymują się dłużej i rozpuszczają w wodzie.

Możesz również dodać olejki eteryczne do wody w czasie sprzątania, wycierania kurzy itp.

Jeżeli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapach z lodówki, to polecam wsypać do miseczki szklankę sody z kilkoma kroplami olejku cytrynowego i wstawić do lodówki 🙂

ZIOŁA I KADZIDŁA

Wiele ziół takich jak:
– szałwia,
– rozmaryn,
– bylica pospolita
– jałowiec
ODKAŻAJĄ POWIETRZE PODCZAS SPALANIA, były one do tego stopnia skuteczne, że używano ich we Francuskich szpitalach podczas wojny.

Można również użyć drzewa Palo Santo – Święte Drzewo wspiera nasz organizm podczas występowania przeziębień, grypy, astmy migreny, czy też choroby lokomocyjnej. Wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, a także zwalcza infekcje wirusowe i grzybiczne.

Można też użyć kadzideł np. ziołowych kadzideł sznurkowych, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale również pomagają nam się wyciszyć przed snem i działają uspokajająco.

KWIATY

Jest dużo kwiatów, które oczyszczają powietrze w domu, wymienię kilka z nich:

1. Epipremnum złociste – usuwa z domu toksyny oraz smog. Uprawa jest bardzo prosta, wystarczy podlewać, kiedy ma sucho. Wystarczy jedna roślina na pomieszczenie. Nie potrzebuje słońca i należy ja trzymać poza zasięgiem dzieci, psów i kotów, gdyż zjedzenie jej może być toksyczne, jako że wiąże w sobie mnóstwo toksyn.

2. Wężownica – również bardzo prosta w obsłudze, podlewamy kiedy ma sucho (1 na dwa miesiące zimą, latem częściej), sama gromadzi wodę jak kaktusy. Produkuje nocą tlen, dlatego dobrze mieć jej dużo w pokojach, w których śpimy.

3. Palma Areka – mało wymagająca, podlewamy tak, aby zawsze miała wodę na podstawce. Neutralizuje smog, nieustannie produkuje tlen, dlatego warto chociaż raz w tygodniu zmoczyć jej liście, żeby usprawnić jej działanie.

Na zdjęciach kolejno pokazane opisane roślinki (najlepiej mieć ich, jak najwięcej w domu 🙂 )

Pięknych zapachów w domu życzymy 🙂 <3

A tutaj link do rozmowy ze mną w Pytaniu na Śniadanie 🙂

KLIK >>> http://pytanienasniadanie.tvp.pl/36105128/sposoby-na-swieze-powietrze-w-domu

OBEJRZYJCIE 🙂 <3