Podstawowe zasady bhp podczas korzystania z telefonów komórkowych.

Nie pozwalaj dzieciom na korzystanie z telefonu komórkowego. Dzieci są szczególnie narażone na promieniowanie telefonów komórkowych ponieważ ich szybko się rozwijają i są bardziej wrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne. Dzieci powinny korzystać z telefonu komórkowego tylko w sytuacjach kryzysowych.

Przenikanie promieniowania przez mózg osoby dorosłej, 10-letniej i 5-letniej.

Przenikanie promieniowania przez mózg osoby dorosłej, 10-letniej i 5-letniej.

Ogranicz ilość rozmów tylko do tych koniecznych. Ryzyko korzystania z telefonu komórkowego rośnie i kumuluje się wraz czasem spędzonym na rozmowach.

Unikaj trzymania telefonu bezpośrednio przy uchu. Podczas nawiązywania połączenia telefony emitują najsilniejszy sygnał dlatego odbierając połączenie odczekaj sekundę lub 2 zanim przyłożysz go do ucha. Wybierając połączenie także poczekaj aż osoba po drugiej stronie odbierze toje połączenie.

Unikaj noszenia telefonu bezpośrednio przy ciele. Nawet w trybie czuwania telefon komórkowy komunikuje się z najbliższą wieżą telefonii komórkowej (zazwyczaj kilka razy na sekundę), aby upewnić się, że ma najlepszy możliwy sygnał. Nawet wtedy, gdy telefon jest wyłączony może nadal emitować szkodliwe promieniowanie. Wiele telefonów komórkowych ma wbudowany GPS, który okresowo przekazuje aktualną pozycję, nawet kiedy telefon jest wyłączony. Tryb samolotowy jest bezpieczniejszą alternatywą, ale lepiej unikać noszenia telefonu przy ciele.

Korzystaj z telefonu komórkowego tylko w warunkach optymalnego zasięgu. Używaj telefonu na zewnątrz lub w pobliżu okna, jeśli to tylko możliwe. Należy unikać stosowania go w piwnicy, stacja metra, w windzie itp. Niektóre telefony mogą zwiększać emisje promieniowania elektromagnetycznego nawet 1000-krotnie, w miejscach, gdzie sygnał jest słaby.

Nie należy korzystać z telefonu, gdy znajdujesz się w ruchomym pojeździe. W ruchu antena telefonu komórkowego jest stale skanowana i sprawdzana jest jakość połączenia z najbliższymi nadajnikami komórkowymi i stąd emisja promieniowania się zwiększa.

Nie używa telefonu komórkowego w samochodzie. Korzystanie z telefonu komórkowego w samochodzie jest bardzo podobne do trzymania głowy w w kuchence mikrofalowej. W obu przypadkach metalowa obudowa odbija promieniowanie elektromagnetyczne i zwiększa jego siłę działania. Jest to tzw. efekt klatki Faradaya.

Jeśli masz taką możliwość to korzystaj ze słuchawek powietrznych (pneumatycznych). Słuchawki powietrzne są najbezpieczniejszym sposobem na zwiększenie odległości od telefonu podczas rozmowy. Składają się one w części z przewodu elektrycznego a w część rurki wypełnionej powietrzem. Dzięki temu sygnał elektryczny jest przekształcany na falę dźwiękowa w bezpiecznej odległości od głowy. Jeśli nie masz takich słuchawek to staraj się korzystać z telefonu w trybie głośnomówiącym.

Nigdy nie śpij z włączonym telefonem przy łóżku. Badania wykazują, że promieniowanie telefonów komórkowych i inne pola elektromagnetycznego (EMF) w nocy mogą zaburzać cykle snu i przyczyniają się do wielu dolegliwości, takich jak: alergie, kołatanie serca, bóle mięśni i osłabienie, a w ciągu dnia mogą powodować drażliwość.

Należy unikać korzystania z telefonu komórkowego, jeśli czujesz się osłabiony, zmęczony, wyczerpany, chory. Promieniowanie telefonu komórkowego może być bardziej groźnie dla osłabionego organizmu i może powodować jeszcze większe jego osłabienie.

Niski współczynnik SAR wcale nie oznacza, że telefon komórkowy jest bezpieczny. SAR (Specific Absorption Rate) jest miarą promieniowania mikrofalowego absorbowane przez tkanki ludzkiego ciała z wykorzystaniem danego telefonu komórkowego.

W miarę możliwości staraj się komunikować przez sms-y a nie przez połączenia głosowe. SMS-y także narażają cię na promieniowanie, ale jest to bardzo krótki czas. Pamiętaj aby trzymać telefon komórkowy z dala od ciała po naciśnięciu przycisku wyślij’.

Upewnij się, że w twojej diecie znajduje się dużo antyoksydantów. Codzienne stosowanie antyoksydantów w diecie zmniejsza szkodliwy wpływ promieniowania telefonów komórkowych.

Male Hormone Feedback Diagram

Źródła:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-478614/Only-minutes-mobile-trigger-cancer-scientists-believe.html

http://www.electricsense.com/775/how-to-protect-yourself-from-cell-phone-radiation/

http://planetxnews.com/2015/06/22/44-reasons-to-believe-cell-phones-cause-cancer/

http://brazjurol.com.br/july_august_2011/Agarwal_432_454.htm

http://www.safespaceprotection.com/electrostress-from-cellphones.aspx

https://mobilephonetruth.wordpress.com/2014/12/05/the-best-cellphone-radiation-protection/

http://renegadehealth.com/blog/2013/12/11/electromagnetic-fields-can-you-protect-yourself-with-emf-clothing