Siarczan magnezu zyskuje coraz większą popularność i coraz więcej ludzi chce przetestować działanie soli epsom. W innym artykule (kliknij TU aby przeczytać o soli epsom>>) możesz poczytać o różnorodnych zastosowaniach siarczany magnezu. Teraz chcę Ci pokazać 3 najlepsze (moim zdaniem) zastosowania soli epsom. Zanim zaczniesz eksperymentować z innymi jej zastosowaniami najpierw przetestuj te 3 zastosowania.

1 – Uzupełnianie niedoboru magnezu.

Magnez jest kluczowym pierwiastkiem w ponad 300 procesach enzymatycznych w naszych organizmach. Niedobór magnezu może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i powodować zaburzenia takie jak; skurcze mięśni, problemy ze snem, wysokie ciśnienie krwi, zaparcie, lęki i niepokoje, nieregularne bicie serca itp. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z niedoboru tego pierwiastka. Tzw. „suplementy” zawierające magnez niestety są albo nieskuteczne albo nawet szkodliwe. Magnez powinien być dostarczany w codziennej diecie bogatej w zielone warzywa i owoce, nasiona i orzechy, warzywa strączkowe itp. Sól epsom (czyli siarczan magnezu siedmiowodny) pozwala bardzo szybko uzupełnić niedobory magnezu i w połączeniu z prawidłową dietą ułatwia utrzymanie ilości magnezu na właściwym poziomie.

Jak przy pomocy siarczanu magnezu uzupełnić niedobory magnezu? Magnez jest bardzo dobrze wchłaniany przez skórę dlatego najlepszym sposobem jest:

 • dodanie siarczanu magnezu do kąpieli (2-3 szklanki na wannę) i moczenie się w takiej wodzie przez co najmniej 20-30 minut,
 • moczenie stóp w wodzie z solą epsom – w misce rozpuść 1 lub 2 szklanki siarczanu magnezu w ciepłej wodzie. Mocz w takim roztworze stopy przez pół godziny 1 lub 2 razy dziennie. Tą samą wodę możesz wykorzystać kilka razy – wystarczy dolać trochę gorącej wody aby nie moczyć nóg w zimnej wodzie.

2 – Intensywne oczyszczanie organizmu.

Poza kąpielami siarczan magnezu może także być stosowany wewnętrznie czyli można go pić. Picie roztworu wody z solą epsom wspomaga oczyszczanie jelit, wątroby i całego organizmu. Jak pić siarczan magnezu?

 • do szklanki ciepłej wody wsyp łyżeczkę siarczanu magnezu i dokładnie wymieszaj
 • pij 2 razy dziennie (nie więcej) najlepiej na pusty żołądek

UWAGA!! Picie soli epsom może działać bardzo drażniąco na układ pokarmowy dlatego należy bardzo uważać a w szczególności:

 • nie przekraczać dawki 2 łyżeczek dziennie
 • nie pić soli epsom dłużej niż przez 2 dni
 • wypicie soli epsom może powodować silne biegunki dlatego zadbaj aby przez pół godziny po wypiciu mieć ubikację w pobliżu
 • pij dużo wody aby nie spowodować odwodnienia organizmu
 • jeśli po wypiciu pojawią się bóle brzucha lub inne dolegliwości to przerwij „kuracje”

Po takiej kuracji zadbaj o odbudowę flory bakteryjnej układu pokarmowego. Do tego świetnie nadają się kiszonki, jogurty l+, octy i kombucha.

3 – Na ukąszenia i podrażnienia skóry.

Siarczan magnezu jest bardzo dobry na złagodzeniu bólu po ukąszeniach owadów (pszczoły, osy, komary itp) i podrażnień/oparzeń po kontakcie z roślinami takimi jak np. trujący bluszcz lub pokrzywa. Jak wykorzystać sól epsom na ukąszenia, podrażnienia i oparzenia?

 • zwilż podrażnione miejsce wodą i posyp sola epsom
 • rozpuść siarczan magnezu w wodzie i przemywaj nią lub mocz podrażnione miejsce

sol epsom siarczan magnezu siedmiowodny czda sol angielska gorzka wlasciwosci lecznicze floating naturalnie naturalnie

Gdzie kupić sól EPSOM (siarczan magnezu, sól gorzka)? LINK do sklepu internetowego >>

 

Zapraszamy na nasze WARSZTATY